Mūsu mājaslapā tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot pārlūka sesiju, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas nosacījumiem, kas ir aprakstīti mūsu privātuma politikā.
Piekrītu

Viedoklis par datu nesēju nodevu

“Ir saprotams mērķis – nodrošināt taisnīgus ieņēmumus autoriem, un tas ir atbalstāmi. Taču veids, kādā tas tiek mēģināts sasniegt ir neatbilstošs. Vēlos minēt dažus aspektus.

Piedāvātie grozījumi neatbilst laikam un garam. Tehnoloģiju lietošanas paradumi ir krietni mainījušies. Ne straumēšana, ne mākoņpakalpojumi, kas ir faktiskie šodienas risinājumi autordarbu izplatīšanai, netiek aptverti. Tā vietā ar nodevu iecerēts apgrūtināt datu nesējus un tālruņus, kurus vairumā gadījumu neizmanto vai arī nemaz nevar tehniski izmantot privātkopēšanai, piemēram, parasto podziņtelefonu, kuru var izmantot tikai saziņai, vai augstas veiktspējas cietos diskus, kurus izmanto tikai biznesa datu rezerves kopijām. Turklāt, jauno tehnoloģiju ietekmē, kopēšanas vajadzība kā tāda strauji zaudē aktualitāti. Kad jūs pēdējo reizi veidojāt kopiju legāli iegādātam autordarbam? Legāli iegādātu filmu var noskatīties savā interaktīvajā televīzijā, iemīļoto mūziku klausīties Spotify, bez vajadzības veikt lejupielādi, vajadzīgs tikai internets!

Visskaudrāk ir tas, ka ieceres sagatavošanā nav ņemta vērā mūsu nozares specifiska, ierīču cenu veidošanās principi un konkurences attiecības ar citiem Eiropas reģiona uzņēmumiem un globālajām milžiem, kā piemēram, Amazon. Nodevu nav plānots iekasēt no visiem uzņēmumiem, kas Latvijā pārdod attiecīgās iekārtas. Sarakstā nav ārvalstu internetveikali, kuri veic tiešās piegādes uz Latviju. Ja grozījumi tiks pieņemti, mēs nevarēsim nodrošināt atsevišķu produktu piegādi Latvijas tirgum, piemēram, lētāko kategoriju cietos diskus, jo plānotā nodeva var sastādīt pat 14% no ierīces cenas. Tos izdevīgāk būs iegādāties, piemēram, no kaimiņu internetveikaliem Igaunijā. Vienvārdsakot, cenas celsies, klienti pirks produktus no citiem piegādātājiem ārpus Latvijas un mēs zaudēsim tirgus daļu un pārdošanas apjomus. Nodevas uzlikšana iekārtām neizbēgami kropļos tirgu un vājinās vietējo uzņēmumu konkurētspēju.

Pastāv arī dubulta nodokļa aplikšanas risks, ja piegādes ķēdē ir vairāki dalībnieki: izplatītājs, kurš ieved komponentus, komplektētājs, kurš saliek kopā datorus un mazumtirgotājs, kurš veic pārdošanu gala patērētājam. Kuram jāmaksā nodeva? Par ko ir jāmaksā nodeva? Vai par cieto disku, vai datoru, vai par abiem kopā? Kurš un kā to administrēs? Grozījumu projekts uz to atbildes nesniedz.

Plānotā nodevas iekasēšanas kārtība nerada pārliecību par iniciatīvas autoru spēju nodrošināt caurspīdīgumu, kontroli un saprātīgu administrāciju.

Tāpēc ELKO Grupa kopā ar Latvijas Datortehnoloģiju asociāciju (LDTA) rosina turpināt diskusijas un veikt padziļinātu izpēti, kā atrast taisnīgu risinājumu, kas ir samērojamas ar visu pušu interesēm. Un risinājumi ir. Viens no veidiem ir atcelt jebkādas nodevas iekārtām, un ieviest nelielu digitālo nodevu interneta pieslēgumam - tas nekropļo iekārtu tirgu un ietver sevī aktuālos autordarbu izplatīšanas kanālus, kā arī tam ir vienkāršota un caurspīdīga administrēšana.”
  1. Jaunumi
  2. Viedoklis par datu nesēju nodevu